poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Moc wieśniackich roślin. The power of hick plants.

Mówiąc "wieśniackie rośliny" mam an myśli wszystkie te gwiazdy prl-u, które zdobiły domy naszych ciotek na kwietnikach przytwierdzonych do boazerii. Difenbachie, filodendrony, skrzydłokwiaty, monstery, fikusy i zielistki. Cała gama kwiatów, które wraz z pojawieniem się szynki w sklepie odeszły w zapomnienie. Nikomu w głowie nie były storczyki. Swoją drogą uważam, że storczyki są zdecydowanie bardziej "wieśniackie" niż wymienieni wyżej koledzy i koleżanki i to w pełnym tego słowa znaczeniu.

Wpadając w szał planowania zielonego poszycia mieszania męczyłam mojego przyjaciela, który nagle okazał się być ekspertem w tej dziedzinie, co wcześniej skutecznie przede mną ukrywał, o pomoc w rozeznaniu. Przynajmniej raz dziennie pytałam go jakie jeszcze kwiaty były w prl-u. Tak oto zrodziła się moja lista życzeń, która wciąż rośnie proporcjonalnie do ubywającego miejsca w mieszkaniu.

***

By the term "hick plants" I mean all those stars of the communism time in Poland, which embellished flats of our aunts, on the wall flower hangers attached to the wood panelling. Dumb canes, peace lilies, philodendrons, monsters, ficus' and spider plants. The whole palette of plants which gone into oblivion in the moment when ham appeared widely in stores. No one had any thoughts about orchids then. Anyway, I find orchids much more "hick" than all those guys I mentioned.

Falling into the frenzy of planning the green space in my apartment I tormented my friend, who appeared to be an expert in this topic what he successfully hid, asking him which else plants people had in their houses in the communism. This way my wish list started to grow proportionally to diminishing space in my apartment.GWIAZDY PRL-U
STARS OF COMMUNISM TIME IN POLANDDifenbachia
Dumb CaneFikus Sprężysty
Rubber Tree


photo from Botanic

photo from Daniella Witte


Fikus Benjamin
Ficus Benjamina

photo from Gardening Know How

photo from BakkerFilodendron
Philodendron

photo from Weekdaycarnival
Skrzydłokwiat
Peace Lily

photo from Bluberry Home

Zielistka
Spider Plant

photo from Glenda's World

photo from The Shoothing BlogJuka
YuccaDracena

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz